Вагітність – це завжди хвилюючий період, пов’язаний з подоланням переживань і труднощів. Майбутня мама часто відчуває суперечливі почуття до себе і малюкові, який розвивається всередині. Вона вимагає підтримки з боку. Багато факторів впливає на перебіг вагітності і стан жінки: соціальний стан, матеріальний достаток, наявність хронічних захворювань [2]. Іноді без психологічної допомоги вагітним жінкам просто не обійтися. Набути психічний спокій дуже важливо, щоб зрозуміти, прийняти і полюбити свій стан. Це можна зробити анонімно, абсолютно безкоштовно онлайн на лінії допомоги Helpline. Гармонія між собою і майбутньою дитиною дуже важлива.
Кому необхідно психологічне консультування?
Психологічна допомога при вагітності необхідна в першу чергу майбутній мамі. Деякі жінки намагаються знайти відповіді на ці запитання в Інтернеті, хтось звертається до лікаря в медичний або перинатальний центр, а хтось – до психолога. Часто трапляється так, що виникає сильний страх від аналізу інформації, яка надійшла від друзів і знайомих, була прочитана в мережі [3].
Асоціація акушерів-гінекологів України стверджує, що успішне проходження вагітності і пологів, а також здоров’я майбутнього малюка на 50% залежить емоційного стану вагітної жінки. Найнебезпечнішим є депресія на фоні зміни гормонального фону. Буває, жінка не розуміє, що прийшла пора звернутися за психологічною підтримкою вагітних, а коли приходить усвідомлення, то доводиться працювати з наслідками.
Однак не тільки майбутнім мамам може знадобитися психологічна підтримка. Часто чоловіки не менше переживають щодо появи малюка. Дуже добре, якщо пара разом буде долати всі труднощі. У кожного може бути складний період, проте він пройде і настане світла смуга подій.
В яких випадках потрібні психологічні консультації вагітним?
Багато майбутні батьки бажають детально підготуватися до появи дитини у своїй родині.
Не завжди вагітність бажана. Трапляється так, що жінка бажає перервати її з різних причин. Це допускається на терміні до 12 тижнів. Однак дуже часто потім настає депресія через сильного стресу. Молода жінка шкодує про прийняте рішення, а повернути вже нічого не можливо. Подолати страх і біль не завжди виходить сам на сам. Щоб не шкодувати про зроблене, необхідно зважити всі аргументи. Безкоштовна психологічна допомога вагітним носить конфіденційний характер і допомагає усвідомлено приймати рішення [1].
Існує ряд інших випадків, коли психологічна допомога вагітним онлайн стане кращим рішенням. Фахівці асоціації акушерів-гінекологів України радять звернутися на лінію довіри, якщо:
- виникають проблеми в протіканні вагітності;
- жінка боїться за свою майбутню дитину;
- є досвід неблагополучної вагітності;
- є проблеми з дітонародженням;
- жінка сумнівається, чи варто зберігати дитя.
Будь-яка стресова ситуація або страх не повинні залишатися всередині людини. Психолог для вагітних – це перший друг, розуміє суть будь-якої проблеми зсередини. Іноді просто досить виговоритися, щоб не шкодувати про свої вчинки [4]. Отримати підтримку анонімно можна на лінії допомоги Helpline. Психологічна робота з вагітними не нав’язує свою думку, вона допомагає прийняти правильне рішення самостійно.
Використані джерела:
- Інструкція про порядок проведення операции штучного переривані вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій относительно їх Заповнення. Наказ Міністерства Охорони Здоров’я України № 508 від 20.07.2006 р.
- Айвазян О.Б. Розвиток тілесного та емоційного досвіду жінки в період вагітності: Діc. канд. психол. наук. – М., 2005. – С. 219-224.
- Брутман В.І., Варга А.Я., Родіонова М.С. (1998). Вивчення станів свідомості на різних етапах репродуктивного періоду жінок. Соціальне і душевне здоров’я дитини і сім’ї: захист, допомогу, повернення в життя. – М. – С. 142-143.
- Брутман В.І., Філіппова Г.Г., Хамітова І.Ю. (2002). Динаміка психологічного стану жінок під час вагітності та після пологів // Питання психології. 6: 49-57.

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог