Заборона абортів в Польщі

У жовтні 2020 року польський Конституційний Суд посилив закон про аборти [1]. Питання про штучне переривання життя в країні має довгу історію і отримує неоднозначну реакцію громадськості.

Часто аборти відбуваються під тиском суспільства або обставин. Дзвінок на гарячу лінію Helpline дозволить проконсультуватися з фахівцями і подивитися на проблему тверезо.

Чи заборонені аборти в Польщі?

У країні діють одні з найжорсткіших правил проведення штучного переривання вагітності в Європі. Офіційно в Польщі заборонені аборти, вони виконуються згідно суворим критеріям:

  • при наявності відповідного висновку лікаря;
  • з дозволу прокурора.

У випадках якщо жінка, яка прийняла рішення про аборт, що не досягла повноліття, необхідно отримати згоду її батьків на операцію.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

За законами країни перервати вагітність можна в таких випадках:

  • при згвалтуванні або інцест (кримінально карані діяння);
  • при високому ризику для здоров’я / життя матері.

У разі загрози здоров’ю жінки по можливості пропонується кесарів розтин – метод допомоги при пологах, що знижує навантаження на організм під час дозволу вагітності [4].

Заборона абортів в Польщі після рішення Конституційного Суду в 2020 році

Питання заборони абортів в Польщі піднімалося неодноразово. У 2016 році депутати Сейму намагалися прийняти законопроект [2], Що передбачає повну заборону штучного переривання вагітності (винятком були особливі випадки). У зв’язку з цим по країні пройшла хвиля протестів.

Президент держави Анджей Дуда є прихильником компромісного рішення. За його словами, закон не може вимагати від жінки виношування дитини з підтвердженими вадами розвитку, несумісними з життям. Глава держави подав до Парламенту законопроект, який, на його думку, повинен був примирити протиборчі сторони.

Раніше в країні діяло третя умова для здійснення аборту в Польщі: патології плода, що ведуть до неминучої смерті.

Представники католицької церкви і деякі політичні партії розкритикували проект президента, підтримка влади впала. 22 жовтня 2020 року було схвалено Вирок польського Конституційного Трибуналу, що обмежує перелік випадків, в яких допустимо проведення штучного переривання вагітності [1].

Польща: заборона абортів і реакція суспільства

У суспільстві Польщі стався розкол. У той час як частина громадян є противником заборон, практично половина населення підтримує посилення закону про планування сім’ї.

Згідно з опитуванням 2005 року [3], 48% поляків проти того, що жінка може робити аборт без особливих на те причин, 47% громадян вважали за краще залишити право переривання вагітності.

За даними, отриманим в ході опитування 2011 року, в якому брали участь особи від 15 до 24 років – 76% молодого населення виступає за повну заборону абортів в країні [3].

Вплив заборони абортів в Польщі на соціальне життя

У зв’язку з законодавством про аборти в Польщі діє велика кількість соціальних програм на підтримку народжуваності і багатодітних сімей. Державні плани передбачають матеріальні виплати та соціальні гарантії (в залежності від типу програми).

Аборт часто є необдуманим вибором. Наслідки всього одного рішення можуть коштувати здоров’я або життя. В Україні аборти дозволені, але кожна жінка повинна отримати підтримку і професійну консультацію, перш ніж вирішуватися на важку для фізичного і психічного здоров’я операцію. Дзвінок на гарячу лінію Helpline допоможе заспокоїтися, отримати необхідну інформацію та запобігти імпульсивні вчинки.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Використані джерела:

  1. Вирок Конституційного Трибуналу Польщі Sygn. akt K 1/20.
  2. Законопроект про посилення Закону про боротьбу з абортами від 05.10.2016 р
  3. Міжнародний проект регулярних опитувань громадських думок Eurobarometer.
  4. Баскетт Т. Ф. Калдер Е. А. Арулкумаран С. Оперативне акушерство Манро Керра. Логосфера, 2010 р
Автор статті:
Храпко Юрій Дмитрович – лікар акушер-гінеколог

Храпко Юрій Дмитрович

Акушер-гінеколог

ГО “Вся Україна”
ГО “Вся Україна”
Редакція сайту
безпечно робити аборт
Чи безпечно робити аборт – найбезпечніший аборт для ненароджувальних

Чи можна перервати вагітність безпечно? На якому терміні без травм і наслідків можна виконати процедуру безпечного аборту? Щоб надалі не страждати від наслідків небезпечного аборту телефонуйте на гарячу лінію 0 800 300 375 Helpline

Читати далі »