Регулярно по всьому світу противники абортів виступають з акціями, борючись за право на життя дитини з моменту зачаття [1], [4]. Не піддавайтеся паніці і не робіть необдуманих вчинків. Якщо вас відвідують думки про аборт, зателефонуйте на гарячу лінію Helpline, поговоріть про свою проблему з фахівцем.
Коли проходять акції?
У країнах колишнього СРСР і сусідніх державах акції проти абортів і на захист внутрішньоутробного життя традиційно проходять 1 червня – в Міжнародний день захисту дітей. В цей час піднімається ряд проблем, що стосуються порушень прав дитини [3]. У всьому іншому світі представники антиабортної руху збираються 11 січня – в день пам’яті Вифлеємський немовлят.
Активісти можуть виступати в будь-який час, часто мітинги і ходи прив’язані до настроїв в суспільстві і поточних подій в державі. Так, після посилення закону про аборти в Польщі почалися хвилювання прихильників внутрішньоутробного переривання життя. У відповідь на це виступили противники абортів.
Чого домагаються активісти?
У правовій системі будь-якої країни фундаментальним є право людини на життя [2]. Це домагання охороняється законом [6]. Вкрай важливим є питання про те, що можна вважати виникненням життя:
- момент зачаття [4];
- момент досягнення зародком певного терміну (внутрішньоутробно);
- момент народження.
Цивільний кодекс України передбачає захист інтересів зачатої, але ще не народженої дитини. Незважаючи на це, аборти в країні легальні і до певного терміну можуть проводитися за бажанням жінки без медичних показань.
Релігійні акції проти абортів
Жодна світова релігія не підтримує штучне переривання життя, прирівнюючи його до вбивства [5]. Випадки втручання, коли пологи або вагітність загрожує життю матері, вважаються непрямим абортом і є прийнятними в залежності від ситуації.
Представники православної і католицької церков виступають на акціях на підтримку збереження життя і сім’ї, виявляючи різко негативну позицію щодо абортів.
Християни всіх конфесій закликають жінок, які пішли на навмисне переривання вагітності, а також всіх, хто в цьому брав участь (медиків, родичів, що вплинули на рішення) до покаяння.
Здатність подарувати життя – найбільший дар з точки зору релігії. Материнство ще в середині минулого століття вважалося соціальним і громадянським обов’язком жінки. Сьогодні погляди суспільства змінилися. Немає нічого поганого в рішенні жінки не вагітніти, але навмисне переривання зародилася життя без серйозної на те причини ніколи не знайде пояснення.
Якщо вас відвідують думки про аборт і здається, що знайти рішення неможливо, зателефонуйте на гарячу лінію Helpline і обговоріть проблему з фахівцем.
Використана інформація:
- ЦК України, ст. 25 ч. 2. від 16.01.2003 р.
- Конституція України, ст. 34. від 28.06.96 р.
- Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р.
- Американська конвенція про права людини, від 1962 р
- Humanae vitae. Енцикліка Папи Павла VI – 25.07.1968 р
- Арсанусова Л. Ю. Права ембріона // Словник з біомедичної етики. – Ставрополь, СтГМА, 2011 року.

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог