Не кожна вагітність очікувана і бажана. Сучасна медицина надає безліч рішень: від фармакологічного і вакуумного мікроаборта до переривання за допомогою хірургічного втручання. Використовуваний метод визначається лікарем після комплексного дослідження.
Законодавством України передбачено переривання вагітності на термінах від 12 до 22 тижнів за соціальними і медичними показаннями [1]. На більш ранніх термінах при відсутності ризику для здоров’я процедура здійснюється за бажанням жінки [2]. Найбільш щадні методи – фармакологічний і вакуум, до якого терміну можна робити і на яких підставах – визначає законодавство країни.
Що таке вакуум-аспірація, до якого терміну робиться?
Вакуумний або мікроаборт – штучне переривання вагітності за допомогою спеціальних медичних пристосувань. Проводиться на терміні до 12 тижнів. Процедура практично виключає травми стінок матки і поверхневих ушкоджень слизової оболонки органу. При необхідності проведення аборту на більш пізніх термінах розглядаються альтернативні методи.
показання
Незалежно від того, на якому тижні роблять вакуумний аборт , Процедура має чіткі свідчення:
- небажана вагітність (до певного терміну);
- патологія розвитку плода;
- завмерша вагітність;
- загроза життю або здоров’ю матері;
- деякі вірусні інфекції та паразитарні інвазії;
- невдала спроба медикаментозного аборту.
Опинившись перед серйозним вибором, постарайтеся не зробити того, про що пошкодуєте після. Зателефонуйте на гарячу лінію Helpline і поговоріть з фахівцем. Професійна психологічна підтримка допоможе знайти розумний вихід з будь-якої ситуації.
Мікроаборт: на якому терміні і при яких станах протипоказаний
Для такого методу переривання, як міні аборт, на якому терміні можна робити процедуру ВООЗ визначає так:
- до 5 – 7 тижнів в звичайних умовах;
- до 12-ти тижнів при виконанні операції лікарями, які пройшли спеціальну підготовку;
- до 15-ти тижнів при здійсненні маніпуляції досвідченими фахівцями з використанням відповідних медичних інструментів [3].
Виконання переривання вагітності на терміні пізніше 5 тижнів пов’язане з ризиком травм матки.
У вакуум-аспірації є протипоказання:
- позаматкова вагітність;
- погана згортання крові;
- запальні процеси органів малого тазу.
При наявності протипоказань у пацієнтки (незалежно від того, на якому терміні вагітність) не роблять вакуумний аборт.
Вакуумний аборт: на якому терміні можна робити, щоб уникнути негативних наслідків?
Ускладнення при вакуумної аспірації виникають рідко [4]. В окремих випадках спостерігаються:
- перфорація (розрив) стінки матки;
- пошкодження судин і кровотечі;
- гормональні порушення;
- неповний аборт (часткове видалення плідного яйця).
Зміни гормонального фону природні після переривання вагітності. Організм жінки з перших днів після запліднення зазнає змін і не відразу реагує на передчасне витяг ембріона з матки.
Неповне видалення ембріона часто можливо при помилковому визначенні терміну.
Як проходить вакуумна аспірація
Умовно процедура проходить в три етапи (на якому терміні роблять вакуумний аборт значення не має):
- Підготовка. Фахівці розмовляють з пацієнткою про хід проведення аспірації та можливі наслідки. Перед операцією проводиться гінекологічний огляд, робиться УЗД органів малого таза. Після аналізів і підписання згоди на втручання, призначають час, коли будуть проводити процедуру.
- Вакуум-аспірація. За допомогою спеціального відсмоктування з канюлею проводиться видалення плідного яйця під місцевою анестезією. Іноді пропонується загальний наркоз.
- Відновлення. Протягом 1,5 – 2 годин жінка перебуває під наглядом медперсоналу. На наступний день можна приступати до трудової діяльності з деякими обмеженнями.
Період реабілітації займає від 2 днів до двох тижнів. Протягом цього часу можуть турбувати тягнуть болі внизу живота (схожі на менструальні). Про появу симптому повідомляють лікаря і виконують його рекомендації.
При тривалих вагінальних кровотечах звертаються за допомогою. Незначні геморагічні виділення протягом 1 – 3 днів допустимі.
Відновлення менструального циклу настає через 1,5 – 4 тижні.
Повторне зачаття забороняється в найближчі 6 місяців після операції [5].
альтернативи
Альтернативою вакуум-аспірації є медикаментозний (фармакологічний) аборт. Метод доступний на терміні до 7 тижнів. В ході процедури жінка під наглядом лікаря приймає гормональний препарат. Медикамент провокує відторгнення плодового яйця і скорочення стінок матки. Ембріон виходить природним шляхом. Після фармакологічного аборту призначається УЗД для контролю якості процедури.
У гормонального препарату можуть бути побічні дії:
- больові відчуття внизу живота;
- нудота;
- блювота;
- діарея.
Біль купірується знеболюючими препаратами, інші симптоми є реакцією шлунково-кишкового тракту і не становлять серйозної загрози для здоров’я.
Знаючи, на якому терміні можна робити вакуумний аборт, жінка повинна звернутися до гінеколога якомога раніше, щоб перервати небажану вагітність безпечним малоінвазивним методом.
Будь-аборт – це потенційний ризик для здоров’я пацієнтки. Штучне витяг зародка негативно впливає на репродуктивну систему, що позначається на наступних вагітностях. Перш ніж діяти необдумано, зателефонуйте на гарячу лінію Helpline, обговоріть ситуацію з фахівцями і отримаєте психологічну підтримку.
Використані джерела:
- Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», № 2801-XII, ст. 50 від 19.11.1992 р.
- ЦК України, ст. 281 від 16.01.2003 р.
- ВООЗ. Безпечний переривані вагітності: Видання друге Рекомендації для систем охорони здоров’я з практичних та нормативних вопросам .. 2012 р. ЗВ’ЯЗОК
- Степанковська (ред.) Г. К. Невідкладні стани в акушерстві та гінекології – Здоров’я, 2000..
- Баскетт Т. Ф. Калдер Е. А. Арулкумаран С. Оперативне акушерство Манро Керра. Логосфера, 2010 р

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог