Види абортів – методи переривання вагітності

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на vk

Аборт – це штучне переривання вагітності фахівцем, яке може проводитися за показаннями здоров’я жінки або за особистим бажанням [1]. Здійснюється процедура на різних термінах. Варто розуміти, що чим більше часу пройшло від моменту зачаття і формування плодового яйця, тим серйозніше можуть бути наслідки. Існує різна класифікація видів абортів в залежності від термінів і способів переривання вагітності, проте, перш ніж зважитися на такий крок, необхідно зважити всі деталі. Отримати анонімну та безкоштовну консультацію можна на лінії допомоги при позапланової вагітності Нelpline. Тут ніколи не засудять і допоможуть прийняти правильне рішення.

Аборт та його наслідки

В сучасних умовах є кілька методів абортів, які визначаються терміном вагітності та станом здоров’я жінки: медикаментозний, вакуумний, хірургічний. Його повинен проводити лікар з відповідною кваліфікацією на умовах, схвалених владою [2].

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Розрізняють декілька видів абортів в залежності від місця проведення:

 • штучний або медичний – при проведенні в лікарському центрі;
 • кримінальний або позалікарняних – проведений за межами лікувального закладу.

В Україні методи переривання вагітності на ранніх термінах до 12-го тижня можуть розглядатися за бажанням жінки, за умови, що процедура буде проводитися в установах охорони здоров’я [3]. На більш пізніх термінах (від 12 до 24 тижнів) аборт може проводитися тільки відповідно до медичних показань.

Який би вид аборту не застосовувався, важливо розуміти, що це фізична і психологічна травма для організму. Лікар навмисно розширює канал шийки матки і видаляє плодове яйце разом з вросшими в стінки ворсинками [4]. Є ризик кровотечі. Якщо його не вдається зупинити, іноді доводиться видаляти матку. Тоді питання дітонародження для жінки буде закритий назавжди.

Рідше трапляється розрив стінки матки (перфорація). Тоді необхідно термінове оперативне втручання [6].

Відомі лікарі-гінекологи України (Бакшеев С., Мушастікова О., Потапов В.) і світу (Байнер М., Левін І.) радять не поспішати з рішенням перервати вагітність. Однак якщо є на те вагомі причини, існують більш прийнятні варіанти аборту на ранніх термінах – міні-аборт або вакуумна аспірація. Проводяться вони на терміні до 6 тижнів під загальним знеболенням. Оскільки часовий проміжок розвитку плода мінімальний, ризик ускладнень невисокий [5].

Які б види аборту не використовувалися – це грубе втручання в жіночу природу. Далі можуть очікувати тривалі запальні хвороби, не наступають або завмерлі бажані вагітності і інші проблеми.

Види абортів

Якщо за медичними показаннями або за усвідомленого рішення жінка збирається перервати виношування малюка, вона повинна знати про те, які бувають види абортів на ранніх термінах вагітності [6]:

 1. Медикаментозний аборт. Має на увазі прийом спеціального препарату по чітко розписаної лікарем схемою. Може проводитися на терміні до 9 тижнів. Вважається найбезпечнішим способом викликати викидень для пацієнтки.
 2. Вакуумний аборт. У порожнину матки вводиться тонка канюля, через яку відділяється плодове яйце від порожнини, і потім воно виводиться з організму. Проводиться переважно під місцевим наркозом (рідше під загальним). Контролюється процедура через УЗД. Цей метод аборту на ранніх термінах можливий на 5 – 6 тижнях.
 3. Хірургічний аборт. Коли перераховані вище види абортів на ранніх термінах вагітності неможливо провести, вдаються до хірургічного методу. За особистим бажанням жінки аборт можуть провести до 12 тижні, пізніше – тільки за медичними показаннями. Оскільки це оперативне втручання, пацієнтка зобов’язана здати аналізи і пройти обстеження. Процедура проводиться під місцевою або загальною анестезією на гінекологічному кріслі. Фізіологічне відновлення після аборту займає до місяця, психоемоційний – до 3 місяців.

Який аборт краще зробити на ранньому терміні? Це визначає лікар на основі складання анамнезу, проведеного обстеження і розмови з пацієнтом. Часто жінок цікавить, чим роблять аборт. Фахівці пояснюють, що при медикаментозному вигляді застосовують таблетки, при вакуумному – аспіратор з канюлею, а при хірургічному використовують набір для проведення операцій.

Будь-які методи переривання вагітності в ранніх або пізніх термінах можуть мати незворотні наслідки. Особливо не рекомендується проводити процедуру дівчатам, які завагітніли вперше через ризик в майбутньому зіткнутися з проблемами виношування дитини або безпліддям.

Можливі ускладнення під час проведення аборту

Цікавлячись питанням: «Які бувають аборти?», Жінка, безсумнівно, повинна знати про ускладнення, які можуть виникнути під час проведення процедури. Навіть коли аборт робить досвідчений фахівець, можуть відбутися [5]:

 • сильна кровотеча, зупинка якого неможлива без оперативного хірургічного втручання;
 • велика втрата крові, що вимагає екстреного переливання;
 • пошкодження шийки матки, що в майбутньому може привести до неможливості виносити дитину;
 • перфорація матки – розрив однієї зі стінок, що вимагає серйозного лікування, а в деяких випадках – видалення репродуктивного органу.

Можливі ускладнення після аборту

Всі методи аборту проводять до 12 тижні, якщо причиною є небажання народження малюка. Це дуже серйозний крок, який може сильно вдарити по здоров’ю жінки. Серед найпоширеніших ускладнень, що виникають в організмі пацієнта після аборту, вважаються такі [4]:

 1. Інфекційна поразка. Щоб попередити така недуга, відразу після процедури призначається курс антибіотиків. Однак він не дає 100% гарантії. Препарат допоможе знизити можливі ускладнення. Якщо жінка перебувала в групі ризику і зважилася на якийсь спосіб переривання вагітності на ранньому терміні, у неї може розвинутися запалення органів малого таза.
 2. Підвищення ризику передчасних пологів при подальших вагітностях.
 3. Порушення гормонального фону, яке може привести до набору ваги, гінекологічним недугам.
 4. Психічні розлади (депресії, стрес).

Терміни початку використання контрацепції після аборту

Незалежно від того, який спосіб переривання вагітності на ранньому терміні був зроблений, організм може досить швидко відновитися. Буває, що на 7 – 10 день настає овуляція. Тому засоби контрацепції необхідні відразу ж після проведення процедури, щоб уникнути нової вагітності.

Зародження нового життя – це диво. Багато пар роками лікуються, щоб нарешті насолодитися материнством. Однак, як би не склалася життя, важливо не залишатися наодинці зі своїми думками [7]. Лінія допомоги при позапланової вагітності Helpline створена, щоб анонімно і безкоштовно розділити хвилювання, допомогти розібратися зі своїми думками і відпустити почуття провини.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Використані джерела:

 1. Інструкції про порядок проведення операции штучного переривані вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій относительно їх Заповнення (ЗАТВЕРДЖЕНА наказом Міністерства охорони здоров’я України 20.07.2006 №508.
 2. Декларація Стосовно медичного аборту. Прийнято в Осло 08.1970 р.
 3. Стаття 50 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» № 2801-XII, ст. 281 ЦКУ.
 4. Атлас оперативної гінекології (пер. З англ. Климової М.Л., Шур А.А., Шиленко Д.В. та ін.), Вид. 2-е, перераб., Доп. – М .: Медична література, 2007. – 540 с.
 5. Гінекологія Підручник для вузів / Під ред. Савельєва Г.М., Бреусенко В.Г. – М .: ГЕОТАР МЕДІА, 2007. – 432 с.
 6. Попов, А.А. Штучні аборти / А.А. Попов. – М., 2002. – 256 с.
 7. Жінки, які йдуть на аборт [Електронний ресурс].
Автор статті:
Храпко Юрій Дмитрович

Храпко Юрій Дмитрович

Акушер-гінеколог

ГО “Вся Україна”
ГО “Вся Україна”
Редакція сайту
Аналізи для аборту
Які аналізи треба здати перед абортом – аналізи для аборту

Які аналізи треба здати перед абортом? Основні методи переривання вагітності! Якщо внутрішні сумніви не дають зробити самостійний вибір, наберіть телефон довіри 0 800 300 375. Ми допоможемо вам в будь-який час доби | Helpline

Читати далі »
ціна на міні аборт
Міні аборт – ціна?

Що таке міні-аборт? Яка ціна на вакуумний аборт? Які особливості вакуумного аборту? Скільки коштує мікроаборт? Якщо Ви опинилися у складній ситуації, то наші спеціалісти допоможуть 0 800 300 375 | HelpLine

Читати далі »