Аборт – це переривання вагітності на терміні до 12 тижнів за бажанням жінки або до 22 тижнів при наявності соціальних або медичних показань [1]. Згідно з даними Центру медичної статистики Міністерства охорони здоров’я України, за минулий рік проведено 64 893 абортів. З них 64660 виконано по усвідомленому бажанням жінки. Лише невелика кількість переривань мало медичні та соц. показання для аборту. Однак існує й інша статистика: більше мільйона подружніх пар безплідні. Головною причиною такого явища у 80% з них є зроблений аборт [2]. Тому, перш ніж піти на такий крок, необхідно добре зважити всі «за» і «проти» аборту. Лінія допомоги при позапланової вагітності Helpline готова безкоштовно і конфіденційно надати консультацію фахівців і допомогти прийняти правильне рішення в кожній ситуації, що склалася.
Соціальні показання для штучного переривання вагітності
Штучне переривання вагітності на терміні від 12 до 22 тижнів може проводитися не тільки на основі медичних, а й соціальних показань для аборту. До них відносяться:
- ранній вік вагітної до 15 років або пізній – після 45 років (найбільш часте соціальне показання);
- настання вагітності в результаті згвалтування;
- наявність інвалідності у чоловіка або його смерть;
- наступ інвалідності під час цієї вагітності;
- перебування жінки в тюремному ув’язненні.
Рішення про переривання вагітності на підставі соціальних показань до аборту повинні засвідчуватися комісією відповідних експертів та наявністю заяви від жінки [3].
Відома в Україні акушерка-гінеколог вищої категорії, лікар «Клініки, дружньої до молоді» в м.Києві Вікторія Іванівна Вареніч, зазначає, що будь-який аборт повинен проводитися в медичних установах за допомогою спеціальних інструментів і препаратів, а лікар зобов’язаний дотримуватися чинного законодавства. Інакше такі дії можуть бути санкціоновані як нелегальні і завдати істотної шкоди здоров’ю і життю жінки.
Відповідальність за нелегальний аборт
Нелегальний аборт регламентується Кримінальним кодексом України як штучне переривання вагітності без дотримання правил і умов виконання. Як правило, на таке можуть піти медичні співробітники (медсестри, стоматологи, акушерки, фельдшери або інші лікарі), які не мають права на проведення процедури переривання вагітності. Ці особистості притягуються до кримінальної відповідальності, за винятком обставин, коли їх дії були екстреними для порятунку життя. В інших випадках подібні дії караються штрафами і позбавленням волі. Коли жінка самостійно викликала викидень, вона не притягується до кримінальної відповідальності [4].
Якщо ви замислюєтеся про переривання вагітності за соціальними показниками, не поспішайте з рішенням. Необдумані дії можуть привести до глибокої депресії, захворювань і жаль. Перш ніж прийняти рішення, отримаєте консультацію фахівців анонімно і безкоштовно на лінії допомоги при позапланової вагітності Helpline. Незалежні експерти допоможуть зробити обдуманий крок з мінімальною шкодою для вашого здоров’я.
Використані джерела:
- Інструкція про порядок проведення операции штучного переривані вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій относительно їх Заповнення {Із змінамі, внесеними согласно з Наказом Міністерства охорони здоров’я N 183 (z 0356-09) від 25.03.2009}
- Аборти та Контрацепція в Україні. Стратегічна оцінка політики, програм та ДОСЛІДЖЕНЬ. – Міністерство охорони здоров’я Україні, ВООЗ, 2008. – 90 с.
- Пояснювальна записка до проекту Закону України “Про внесення змін до деяки законодавчо АКТІВ України относительно обмежень по проведенню операцій штучного переривані вагітності (абортів)”
- Проблеми репродуктивного здоров’я. Аборти. Здоров’я жінок і державна політика (російська версія журналу Reproductive Health Matters) // під ред. І.С.Савельевой. 2008-122 с.

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог