Аборт – це переривання вагітності за власним бажанням жінки на терміні до 12-го тижня або пізніше, але тільки за медичними показаннями [1]. Причини прийняття такого рішення можуть бути різні: небажана вагітність, дуже молодий вік для пологів, наявність патологій плоду, стан здоров’я жінки і багато інших. Іноді майбутня мама боїться народжувати через попереднього негативного досвіду, страху і стресу. Вона думає, чи варто зберегти вагітність. Розібратися в своїх думках самостійно складно, нерідко хочеться дізнатися думку фахівця. Анонімно і безкоштовно отримати відповіді на виниклі питання можна на лінії допомоги при позапланової вагітності Helpline. Фахівці допоможуть розібратися в почуттях, страхах і прийти до рішення, про яке не доведеться потім шкодувати.
Аборт до 5 – 7 тижні: наслідки
Якщо прийнято рішення позбутися від ембріона, то найкраще це робити якомога швидше. Як правило, аборт на ранніх термінах має не такі серйозні наслідки, як в більш пізньому періоді. На терміні до 6 тижнів проводять медикаментозне переривання вагітності. Цей варіант вважається не настільки травматичним і не має таких наслідків, які можуть бути після аборту на 13 тижні вагітності: інфікування, захворювання органів малого таза, гормональні збої, психологічні розлади [3].
Варто розуміти, що наслідки аборту на 2 тижні мінімальні, адже ембріон ще не сформований, а плодове яйце нещільно закріпилося на стінці матки. Однак навіть за таких умов процедура повинна проводитися тільки гінекологом [1]. Наслідки аборту на ранньому терміні при самостійному прийомі лікарських препаратів можуть завдати істотної шкоди організму. Це може спричинити за собою необхідність в оперативному втручанні або навіть загрожувати смертю.
Іноді трапляється так, що плодове яйце не повністю відділяється від матки і починається внутрішня кровотеча. У такому випадку замість прогнозованих невеликих виділень протягом пари днів у пацієнтки спостерігається значне кровотеча, що вимагає термінового втручання фахівця [3]. Подібні наслідки аборту можуть бути і на 2, і на 7 тижнях.
Самостійний або медичний аборт: ціна вашого здоров’я
Аборт – це великий фізичний і психоемоційний стрес для організму. Наслідки переривання вагітності (особливо на ранніх термінах) у кожної жінки розрізняються, адже вони залежать від стану її здоров’я, віку, обраного методу, якості проведення процедури, терміну виношування.
Деякі жінки, вивчивши інформацію на просторах Інтернету, вирішують придбати таблетки самостійно і викликати викидень в домашніх умовах. Так, за вартістю така процедура обійдеться дешевше, ніж аборт на 2 – 10 тижні в спеціальному закладі, однак наслідки таких дій можуть не виправити навіть дуже великі суми.
Важливо розуміти, що не всім пацієнтам підходить один і той же препарат. Підібрати його можна тільки після комплексного обстеження та вивчення анамнезу. Якщо в організмі протікають запальні процеси, то робити аборт не можна, адже ускладнення і наслідки можуть бути серйозними. Тільки невеликий відсоток жінок, які пішли на ризик самостійного аборту, отримали лише головним болем, нудотою і підвищенням артеріального тиску. Більше 50% пацієнток після таких дій потрапляють в гінекологічний стаціонар і підлягають не просто терапії, а хірургічного втручання [2].
Працівниками Державтоінспекції зафіксовано багато випадків, коли аборт на 6 – 8 тижні в домашніх умовах призводить до таких наслідків, як [4]:
- сильна кровотеча;
- неповна відшарування плодового яйця, в результаті чого починається запалення, яке може призвести до видалення матки і придатків;
- невдале переривання вагітності і розвиток численних патологій у плоду.
Тому лікарі настійно не рекомендують робити аборт на 2 – 11 тижні і в будь-який інший період самостійно, щоб наслідки не зіпсували подальше життя жінки.
Наслідки аборту
Відомий акушер-гінеколог України Сергій Бакшеев висловлюється з цього приводу так: «Ви повинні усвідомити, що актуальний стан медичної діагностики в світі не може передбачити ті чи інші клінічні ускладнення при перериванні вагітності. Лікарі можуть лише зробити спроби з метою зниження можливих ускладнень ». Тому від наслідків аборту на ранніх термінах ніхто не застрахований. Вони можуть проявлятися [4]:
- порушенням гормонального фону;
- появою новоутворень в молочних залозах і органах малого тазу;
- розвитком хронічних хвороб сечостатевих органів;
- безпліддям в майбутньому.
Багато жінок страждають через депресій і порушень психоемоційного стану. Є випадки, коли зробивши аборт на ранньому терміні (вважаючи, що він не є небезпечним), пацієнтки в пориві емоцій здійснювали суїцид.
Не варто недооцінювати ранній аборт і його наслідки. Краще кілька разів подумати, ніж зіпсувати своє життя остаточно. А для тих, хто заплутався є лінія допомоги при позапланової вагітності Helpline. Тут завжди вислухають і допоможуть прийняти правильне рішення в ситуації, що склалася.
Використані джерела:
- Інструкції про порядок проведення операции штучного переривані вагітності, форм первинної облікової документації та інструкцій относительно їх Заповнення (ЗАТВЕРДЖЕНА наказом Міністерства охорони здоров’я України 20.07.2006 №508.
- Аборт: особливості статистики в федеральних округах Росії / О. С. Філіппов [и др.] // Гінекологія. – 2016. – Т. 18, № 1. – С. 92-96
- Дікке, Г. Б. Впровадження сучасних методів переривання вагітності в вітчизняну практику / Г. Б. Дікке, Е. Л. Яроцька, Л. В. Єрофєєва // Акушерство і гінекологія. – 2014. – № 2. – С. 67-73.
- Тарасова, Н. А. Аборт і його наслідки / Н. А. Тарасова // Довідник фельдшера і акушерки. – 2011 року. – № 7. – С. 20-25.

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог