Вакуумний аборт – наслідки і ускладнення після вакуум-аспірації

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на vk

Аборт це медична процедура, спрямована на штучне переривання вагітності. Залежно від способу проведення аборт може бути фармакологічним (медикаментозним), вакуумним або хірургічним. Штучне переривання вагітності будь-яким методом є протиприродним процесом, який завдає шкоди репродуктивної, ендокринної та нервової системи жінки [6].

Чи небезпечний вакуумний аборт?

Цей спосіб аборту може застосовуватися на терміні вагітності до 12 тижнів. Процедуру здійснюють із застосуванням місцевої анестезії або загального наркозу. Для відділення плодового яйця і вилучення його з матки використовується спеціальний прилад – електровакуумний насос. Вакуумний аборт вважається менш травматичним, ніж хірургічний, оскільки практично не супроводжується пошкодженням матки і шийки матки, проте негативні наслідки вакуум-аспірації все ж існують. Відповідно до визначення ВОЗ, вони можуть бути ранніми, що виникають в процесі маніпуляції або відразу після неї, а також пізніми або віддаленими[3].

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Що таке міні-аборт і його наслідки в момент проведення

Наслідки вакуумного аборту під час проведення маніпуляції або відразу після неї можуть бути самими непередбачуваними. В першу чергу небезпеку становлять кровотечі. Їх виникнення пов’язане з відкритою раною в стінці матки, яка залишається після відділення плодового яйця. Пошкодження кровоносних судин, що живлять матку, неминуче призводить до розвитку кровотеч. Інтенсивні і тривалі кровотечі можуть сигналізувати про неповну аборт – стан, загрозливому для життя жінки [4].

Пізні ускладнення після вакуум-аспірації

Як пояснив головний акушер-гінеколог України, доктор медичних наук, професор В’ячеслав Камінський, наслідки аборту вакуумом можуть проявитися через місяць або навіть кілька років після процедури[1]. Ці ускладнення називаються пізніми або віддаленими. До них відносять:

 1. ендометрит – розвиток захворювання після міні-аборту пов’язано з попаданням інфекції у відкриту рану, що залишилася після вилучення ембріона з порожнини матки. Хвороба може протікати в гострій формі або проявитися з часом. Попадання патогенних мікроорганізмів в матку провокує розвиток запального процесу, який викликає підвищення температури і болю, але може протікати безсимптомно. В результаті відбувається негативна зміна ендометрія – тканини, на яку при настанні вагітності прикріплюється плодове яйце, що загрожує безпліддям. Для профілактики ендометриту як небезпечного наслідки вакууму при вагітності призначають проведення антибактеріальної терапії [7];
 2. гормональні порушення – їх виникнення пов’язане з раптовим припиненням вагітності в організмі, який вже «налаштувався» на виношування малюка. Різко змінюється рівень гормонів, які відповідають за фізичний і психологічний стан жінки. В результаті цих змін відбувається збій у всій ендокринній системі. Внаслідок дисфункції яєчників порушується менструальний цикл. У надниркових залозах може початися вироблення андрогенів, що неминуче відбивається на зовнішності жінки. При виникненні гіпофізарних порушень може настати психологічне безпліддя, пов’язане зі зниженням статевого потягу[7];
 3. безпліддя, позаматкова вагітність – це наслідок вакуум-аборту може бути викликано не тільки гормональним дисбалансом, але і запальним процесом в матці, що поширився на маткові труби і яєчники. Внаслідок запалення придатків в них утворюється спайковий процес, який перешкоджає настанню зачаття, приводячи до безпліддя або позаматкової вагітності[7].

Вакуумний аборт і його наслідки для наступної вагітності

Чим небезпечний вакуумний аборт для жінки, яка планує вагітність? Небезпека в тому, що не завжди вдається її виносити. Мимовільний викидень – часте явище після штучного переривання вагітності [2]. Крім того, медичний аборт в анамнезі вагітної жінки може привести до виникнення наступних ускладнень:

 • низьке передлежання плода – пов’язане з пошкодженням ендометрія в процесі аборту[3];
 • внутрішньоутробна затримка розвитку плода – при прикріпленні плодового яйця на рубцевої тканини, утвореної в матці після загоєння рани, може розвинутися фетоплацентарна недостатність. В результаті плацента позбавляється достатньої кількості кисню і поживних речовин, необхідних для нормального розвитку ембріона[3];
 • розрив матки – численні аборти можуть привести до витончення стінок органу, що підвищує ризик розриву тканин матки. Вакуумна аспірація може стати причиною утворення рубців і втрати еластичності певних ділянок тканин матки, що також загрожує її розривом[3].

Як запобігти ускладненням після вакуум-аспірації?

Для запобігання розвитку ранніх ускладнень призначають курс антибіотикотерапії, необхідний для запобігання інфекції. Больовий синдром купірується за допомогою знеболюючих препаратів[3].

Профілактика пізніх ускладнень після вакуум-аспірації полягає в дотриманні лікарських рекомендацій:

 • виключення статевих контактів на один місяць;
 • відмова від прийняття гарячих ванн, відвідування лазень і саун;
 • дотримання гігієни статевих органів;
 • прийом антибактеріальних препаратів, що запобігають інфекційні ускладнення;
 • прийом гормональних контрацептивів, які допомагають відновити гормональний фон і виключити наступ наступної вагітності;
 • відмова від важких фізичних навантажень і підняття важких предметів[4].

Через два-три тижні після вакуумного аборту слід відвідати гінеколога і зробити УЗД. При необхідності лікар виписує направлення на проходження додаткових досліджень [3]. Плануванням вагітності слід зайнятися не раніше, ніж через один рік після процедури. Цього часу, як правило, буває досить для повного відновлення організму і нормалізації гормонального фону [3].

Будь-аборт, в тому числі і вакуумний, є стресом для кожної жінки, а наслідки вакуумного аборту можуть стати фатальними [2] . Тому рішення про те, робити аборт чи ні, повинно бути виваженим і обговорених з лікуючим лікарем. При появі сумнівів краще зателефонувати на гарячу лінію і поставити питання кваліфікованим фахівцям, які нададуть психологічну підтримку і утримають від необдуманого кроку.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Використані джерела:

 1. Закон України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 р.
 2. Декларація стосовно медичного аборту. Прийнята в Осло 08.1970 р.
 3. Інструкція про порядок проведення операції штучного переривання вагітності ранніх строків методом вакуум-аспірації. Затверджено наказом Міністерства Охорони Здоров’я України від 28.06.1994 р.
 4. Перелік медичних показань проведення штучного переривання вагітності від 12 до 24 тижнів. Додаток до Постанови Кабінету Міністрів України від 12.11.1993 р. № 926.
 5. Дженис М., Кэй P., Брэдли Э. Европейское право в области прав человека (Практика и комментарии). — М.: Ексмо-Пресс, 1997 р.
 6. Илсли Р., Холл М. Психосоциальные аспекты аборта: Обзор основных проблем и потребности в области исследовательской работы. Бюллетень ВОЗ — № 1, — М.: 1977 р.
 7. Городенчук З. Аборт: незвична точка зору // Медична газета України. — № 10. — Березень 1997 р.
Автор статті:
Храпко Юрій Дмитрович

Храпко Юрій Дмитрович

Акушер-гінеколог

ГО “Вся Україна”
ГО “Вся Україна”
Редакція сайту
Треба поговорити

Українська гаряча лінія допомоги вагітним надає жінкам безкоштовну і конфіденційну допомогу при неочікуваній вагітності або стражданнях після аборту

Читати далі »
Чому аборт це погано
Аборт це гріх – чому аборт це погано?

У чому полягає моральна оцінка переривання вагітності? Чому аборт – це погано? Читайте відповіді сучасних релігій, чому переривання вагітності вважається страшним гріхом? Перш ніж зробити непоправне, зателефонуйте на гарячу лінію, щоб все ретельно обміркувати 0 800 300 375 Helpline

Читати далі »
Як роблять аборт
Як робиться аборт?

Як відбувається процедура аборту які його наслідки? Як роблять аборт до 12 тижнів? Якщо ви перебуваєте в складній ситуації з незапланованою вагітністю, телефонуйте на телефон довіри 0 800 300 375 Helpline

Читати далі »