За способом проведення розрізняють фармакологічний (медикаментозний), вакуумний і хірургічний аборт. Ми докладніше розберемо вакуумний аборт і як його роблять.
Міні-аборт або вакуум-аспірація – це медична маніпуляція щодо переривання вагітності, яка проводиться на ранньому терміні (до 8-го тижня). Такий метод вважається малотравматичним, він вимагає загального наркозу, і навіть наступної госпіталізації. Звичайно все залежить від того, як проходить міні аборт, але найчастіше відновлювальний період після процедури мінімальний [3].
Проведення вакуум-аспірації практично безболісне. Вилучення плодового яйця із порожнини матки здійснюється за допомогою електровакуумного насоса.
Як відбувається вакуум аспірація? Умовно цей процес можна поділити на такі етапи:
- Підготовчий. Для початку жінка має пройти попереднє обстеження: здати лабораторні аналізи, зробити УЗД органів малого тазу та пройти огляд у гінеколога. Далі лікар встановлює точні терміни вагітності, оцінює реальність проведення міні-аборту та призначає час процедури;
- Вакуум-аспірація. Плодне яйце видаляють під місцевою анестезією із застосуванням спеціального обладнання (за рахунок створення негативного тиску). Процедура займає до 10 хвилин;
- Відновлення. Певний час після процедури пацієнтка повинна перебувати у медичному центрі під наглядом лікаря. Фахівець дає рекомендації щодо відновлення і через 1,5-3 години жінка може повернутися до повсякденного життя [1] .
Залежно від того, як роблять міні-аборт, процедура може проводитися навіть без знеболювання.
Ускладнення після вакуум-аспірації
Після того, як роблять аборт вакуумом неприємні наслідки бувають рідко, але все-таки вони існують. Чим раніше проводиться маніпуляція, тим вона безпечніша. Ускладнення можуть виникнути як у процесі вакуум-аспірації, так і післяопераційному періоді.
Якщо вакуумний аборт робиться пізно, можливі такі наслідки:
- Порушення гормональної та репродуктивної систем;
- Пошкодження стінок матки та кровотечі;
- Неповне вилучення плодового яйця може призвести до інфікування та запальних процесів;
- Наркоз може викликати алергічну реакцію [2] .
Штучне переривання вагітності – це неприродний процес, який завдає серйозної шкоди жіночому здоров’ю. Немає цілком безпечних абортів, завжди є ймовірність ускладнень. Тому рішення про штучне припинення вагітності має бути усвідомленим і обговореним з лікарем. Якщо у Вас є хоч найменші сумніви, то краще зателефонуйте на гарячу лінію HelpLine і запитайте кваліфікованих фахівців, які нададуть психологічну підтримку та вбережуть від необдуманих кроків.
Використані джерела:
- Інструкція про порядок проведення операции штучного переривані вагітності ранніх строків методом вакуум-аспірації. Затверджено наказом Міністерства Охорони Здоров’я України від 28.06.1994 р.;
- І.Б. Вовк, Аборт – предиктор порушень репродуктивного здоров’я жінки. Медичні газети України. Тематичний номер • Март 2014;
- Бакшеєв, С. Н. Медико-соціальні аспекти першого медичного аборту. Жінка здоров’я. – 2012. – № 10 (76).

Храпко Юрій Дмитрович
Акушер-гінеколог