До якого терміну можна робити аборти в Україні? До якої тижні роблять аборти?

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на vk

Переривання періоду гестації за власним бажанням жінки – питання, що вимагає моральної і юридичної дилемою. Для багатьох людей в першу чергу ця проблема є моральної. Виправдати форсоване припинення життя плода з релігійної точки зору практично неможливо. Піти на такий крок, як аборт, складно, але іноді вибору не залишається.

Що таке аборт?

Аборт – це переривання вагітності. Самовільний патологічний зрив виношування називається викиднем. Штучні аборти поділяються на два види:

 1. Безпечні (медичні). Проводяться кваліфікованими фахівцями у відповідних установах та згідно з чинним законодавством, а також за схваленими ВООЗ методам [1], [2] .
 2. Небезпечні (кримінальні). Аборти, які роблять люди без відповідної освіти. Вони можуть проводитися в антисанітарних умовах, а також з порушенням технології проведення процедури або законів держави.
Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

В який термін можна зробити аборт? Допустимий час переривання вагітності для різних методів

До яких тижнів можна робити аборт

Залежно від того, на якому тижні робиться аборт, вибирається метод процедури:

 • менше 7 тижнів – рекомендується медикаментозний (фармакологічний метод);
 • 5 – 7 тижні – якщо гормональний абортивний препарат не дав належного ефекту або лікар визнав методику недоцільною, видалення ембріона проводять методом вакуум-аспірації;
 • 8 тижнів – хірургічний аборт методом вискоблювання;
 • починаючи з 12 тижня – з використанням спеціальних інструментів для вилучення окремих частин плода;
 • після 20 тижнів – штучні пологи, провокування яких відбувається за допомогою прийому гормональних препаратів [3].

На ранніх стадіях переривання проводиться за власним бажанням без уточнення причини, далі – за медичними і соціальними показаннями. Після 12 тижня (майже 3 місяці) зародок видаляють тільки при серйозному ризику для здоров’я пацієнтки [2].

Яка кількість абортів може зробити жінка

Якщо процедури проводилися тоді, коли ще можна прервати вагітність, Обмежень по кількості немає.

Потрібно пам’ятати, що кожен аборт має непоправні наслідки для здоров’я. Чим травматичніше обрана методика, тим менша кількість разів можна переривати вагітність.

Будь-аборт негативно впливає на здоров’я жінки і наступні вагітності. Не піддавайтеся ризику і не позбавляйте себе можливості мати сім’ю. Зверніться на гарячу лінію Helpline за підтримкою.

Наслідки переривання вагітності

Тяжкість ускладнень залежить від того, на яких стадіях роблять аборт, вони бувають:

 • ранніми – проявляються під час процедури або найближчим часом після неї;
 • пізні – виникають через тривалий час (іноді до декількох років).

До ранніх ускладнень відносяться: пошкодження шийки матки, загострення патологій жіночої репродуктивної системи, часткове витяг ембріона.

Неповний аборт можливий у випадках, коли для процедури вакуумної аспірації був обраний крайній термін переривання вагітності малоінвазивним методом.

До яких термінів роблять аборт

Пошкодження стінок матки може бути різного ступеня тяжкості: від подразнення слизової оболонки до перфорації (розриву). Прорив може привести до пошкодження судин, кишечника, сечового міхура. Невчасно діагностована перфорація матки приводить до кровотечі, сепсису і летального результату [5].

Пізні ускладнення:

 • запальний процес органів жіночої репродуктивної системи;
 • кровотечі або порушення менструального циклу;
 • гормональні збої;
 • безпліддя.

Виникнення травм під час проведення абортів і неправильної реабілітації призводить до ускладнень під час наступних вагітностей. Найбільшому ризику піддаються первістки пацієнтки.

Переривання на ранніх термінах – зниження ризиків

Переривання вагітності на 6 – 8 тижнях залишає менше наслідків для здоров’я пацієнтки. На цьому терміні відбувається до 80% мимовільних абортів. Половина постраждалих жінок при цьому не здогадуються, що були вагітні [5].

Найбільш безпечним методом вважається фармакологічний (медикаментозний) аборт. Використання спеціального препарату практично не має ускладнень і не впливає на наступні вагітності [3].

Єдине серйозне наслідок раннього переривання – зміни гормонального фону. Виникають симптоми:

 • порушення менструального циклу;
 • висип особи і тіла;
 • різкий набір ваги;
 • Стрий (розтяжки на шкірі);
 • гіпертонія;
 • підвищене потовиділення;
 • дратівливість.

Купірувати наслідки прийому гормональних препаратів можна медикаментозним лікуванням. Попередньо призначається аналіз рівня жіночих статевих гормонів.

Відновлення організму після переривання вагітності

Після будь-якої процедури зі штучного переривання вагітності необхідна реабілітація. Тривалість періоду залежить від того, на яких термінах вагітності робили аборт. Також впливає обраний метод. Рекомендації призначаються лікуючим фахівцем після обстеження і спостереження пацієнтки. Загальні вказівки:

 1. Відмова від активного статевого життя на строк до 4 тижнів (поки не відновиться ушкоджена слизова оболонка).
 2. Налагодження здорового режиму сну.
 3. Уникнення емоційних стресів та фізичних навантажень. Рекомендується звернутися до психолога в разі виникнення ознак ПАС.
 4. Під час початку першої менструації не рекомендується використовувати тампони щоб уникнути пошкодження слизових оболонок.
 5. Намагатися не проводити довгий час у воді (ванни заборонені), на холоді або спеці.

За призначенням лікаря проводиться обстеження УЗД для контролю якості проведення операції.

За якими показниками і до якого терміну можна робити аборт за законом в Україні?

Штучні аборти на терміні до 12 тижнів в Україні проводяться в акредитованих закладах охорони здоров’я. Підставою для процедури є власне бажання жінки [2].
Протягом 12 – 22 тижнів переривання вагітності дозволяють тільки за спеціальними медичними або соціальними показаннями:

 • ризик для здоров’я жінки;
 • вроджені патології плода;
 • вагітність в результаті зґвалтування;
 • смерть чоловіка за умови відсутності постійної роботи у дружини;
 • смерть чоловіка або розлучення при наявності старшої дитини з інвалідністю [2].

Переривання вагітності у дівчат, які досягли віку 14 років, проводяться за письмовою згодою батьків або опікунів. Вирішують, до скількох місяців можна робити аборт, в даному випадку, виходячи з рівня статевої зрілості підлітка.

Політика України щодо абортів ліберальна. Фактично, перервати життя дитини внутрішньоутробно можна без вагомих причин. Не піддавайтеся впливу суспільства. Зателефонуйте на гарячу лінію Helpline і дозвольте фахівцям допомогти.

Наслідки для гормональної системи

Переривання вагітності – це великий стрес для організму. Жінка страждає не тільки морально, а й фізично. Найважчим аспектом постабортного синдрому вважається гормональний збій. Гуморальна регуляція впливає на всі системи людського тіла. Тому навіть незначна гормональна перебудова, характерна для переривання вагітності на ранніх термінах, позначиться на самопочутті та поведінці пацієнтки [6].

Організм починає пристосовуватися жити «за двох» вже c перших днів після зачаття, а повернутися до звичного функціонування йому може бути не так просто [7]. При виборі використовуваного методу потрібно враховувати, до скількох тижнів вагітності можна зробити аборт з мінімальними наслідками для організму жінки.

Реабілітація після аборту представляє комплекс терапевтичних заходів для нормалізації гормонального фону і психічного стану жінки.

В який термін можна робити аборт

Важливий також соціальний аспект. Аборт – це обвинувачений вчинок в нашому суспільстві. Якщо жінці довелося піти на такий крок, близькі не повинні відвертатися від неї. Як вид психотерапії можуть бути запропоновані колективні відвідування сімейного фахівця, груп підтримки і т.д.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаемо та допоможемо

Важливо поставитися до цього з усією серйозністю: пригніченість в перші тижні після аборту може перейти в депресію і супроводжувати жінку довгі роки.

Навіть «щадні» методики штучного переривання внутрішньоутробного життя не можуть гарантувати повне фізичне, гормональне і психічне відновлення. Це одна з найактуальніших проблем сучасної репродуктології. Наслідки хірургічного втручання ще важче. Тому потрібно пам’ятати про те, на якому терміні пізно робити безпечний аборт. В такому випадку народження дитини – більш розумна міра.

Що впливає на відновлення організму після аборту?

У перші 2 – 4 тижні після процедури переривання вагітності важливим є постійний контроль температури тіла. Це допоможе виключити або виявити запальні процеси.

Лікар деякий час спостерігає за пацієнткою, призначаючи УЗД і займаючись період реабілітації. Важливо прислухатися до його рекомендацій, виконуючи всі приписи і дотримуючись дозування гормональних препаратів.

Здоровий спосіб життя і підтримка оточуючих допоможуть швидше відновитися, і підготувати організм до планування сім’ї в майбутньому або поверненню до звичної діяльності – роботі, догляду за дітьми, занять спортом і т. Д.

Оскільки аборт – це травматичний процес, в подальшому бажано уникати непередбачених вагітностей. Кожне переривання зношує репродуктивну систему жінки і організм в цілому, що позначиться на спробах виносити дитину. Краще не чекати крайнього терміну переривання вагітності і не приймати емоційні рішення, а звернутися до психологів на гарячу лінію. Вони допоможуть знайти вихід зі складної ситуації.

Використані матеріали:

 1. Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» № 2801-XII, ст. 281 Цивільного кодексу України від 19.11.1992 р.
 2. Наказ МОЗ України «Про затвердження Інструкції про порядок проведення операции штучного переривані вагітності, форм первинної облікової документації та інструкції относительно їх Заповнення» від 24.05.2013 р.
 3. ВООЗ, Безпечний аборт: рекомендації для сістемздравоохраненія з питань політики і практики. Друге видання. 2012 р
 4. Акушерство: під ред. академіка РАМН Г. М. Савельєвої., Москва, «Медицина» 2000.
 5. Бікеева Н.Р. Невиношування вагітності. Стаття. – журнал «Здоров’я сім’ї», Казань, 03.12.2019 р
 6. Савельєва, Г. М. Акушерство / Г. М. Савельєва, В. І. Кулаков. – М.: Медицина, 2000..
 7. Бєлоусов Л.В. Основи загальної ембріології. – Москва: Видавництво Московського університету: Наука, 2005
Автор статті:
Храпко Юрій Дмитрович

Храпко Юрій Дмитрович

Акушер-гінеколог

ГО “Вся Україна”
ГО “Вся Україна”
Редакція сайту
види абортів
Види абортів – методи переривання вагітності

Види абортів в залежності від термінів і способів переривання вагітності! Можливі ускладнення під час проведення аборту і після! Які терміни початку використання контрацепції після аборту? Читайте інформацію на Helpline

Читати далі »