Наслідки аборту на пізніх термінах

Поділитися на facebook
Поділитися на twitter
Поділитися на vk

Народження дитини – це щастя та радість, але іноді життя підносить тяжкі випробування. Довгоочікувана поява немовляти може затьмарити виникнення у плода в утробі порушень та патологій, несумісних із життям. Або ж поява особливих показань у матері, які завдають непоправної шкоди її здоров’ю.

За нормальної течії, за бажанням жінки вагітність можна перервати на ранніх термінах до 12 тижнів. Але часом зробити аборт необхідно в пізнішому періоді. Однак для цього мають бути вагомі причини та особливі медичні показання. Пізнім вважається переривання на 13-28 тижні [1] .

У такий момент жінка особливо потребує підтримки та розуміння. Опинившись у складній життєвій ситуації, зателефонуйте на гарячу лінію підтримки вагітних Helpline та отримайте кваліфіковану підтримку спеціалістів. Можливо, спільними зусиллями вдасться уникнути серйозних наслідків.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаємо та допоможемо

Причини пізніх абортів

Медичні показання до пізнього переривання вагітності можуть стосуватися як стану матері, так і плода. Розглянемо найпоширеніші:

 • Якщо вагітність спричинена насильницькими сексуальними діями щодо жінки;
 • Перенесені під час вагітності тяжкі захворювання чи агресивне лікування;
 • Аморальний спосіб життя вагітної;
 • Позаматкова вагітність;
 • Вагітність віком до 15 років;
 • Патології, що загрожують здоров’ю та життєдіяльності жінки;
 • Психічні захворювання;
 • Генетичні відхилення плода;
 • Аномалії внутрішніх органів плода;
 • Антенатальна загибель плода.

Остаточне рішення про пізнє переривання вагітності завжди приймає лікарський консиліум.

Яким чином можна перервати вагітність на пізньому терміні?

Існує безліч різних методик абортів на великих термінах, але вони діляться на дві великі групи:

 1. медикаментозне переривання;
 2. хірургічне (гістеротомія).

Психологічно легше переноситься медикаментозне абортивне втручання, ніж хірургічна операція під загальним наркозом. До того ж зберігається репродуктивна функція жінки та знижується ризик кровотеч.

Крім традиційних методів існують додаткові способи абортування на пізніх термінах вагітності. Це внутрішньоматкове введення рідини і мале кесарів розтин [2] .

Інтраамніальне введення рідини. Це проколювання плодового міхура товстою голкою, відсмоктування з нього плодових вод та введення всередину міхура рівного обсягу концентрованого розчину солей та глюкози. Внаслідок чого плід гине, у жінки починається передчасна пологова діяльність.

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаємо та допоможемо

Мале кесарів розтин. Це оперативне втручання передбачає розтин передньої черевної стінки та передньої стінки матки. Після цього плід і навколишні тканини видаляються з порожнини матки, а її стінка вишкрібається [4] .

Поширені наслідки аборту на пізньому терміні

Одностайна думка лікарів: чим раніше робити аборт, тим менша ймовірність виникнення ускладнень. Адже будь-які втручання можуть бути причиною серйозних порушень. Як правило, лікар попереджає пацієнтку про можливі ризики та критичні випадки ще до проведення процедури.

Наслідки пізнього аборту можуть проявитися як під час маніпуляції, і у віддаленому майбутньому [3] .

Ранні наслідки пізнього аборту: нудота, блювання, підвищення температури, діарея, алергія, розриви шийки матки, рясні кровотечі, інфекційні та запальні процеси тощо.

Віддалені наслідки: порушення нервової системи, гормональний збій, ендометріоз, ендометрит, утруднення наступу наступної вагітності, мимовільний викидень у майбутньому, безпліддя.

Як убезпечити себе від наслідків? Відновлення та реабілітація

Будь-яке штучне припинення вагітності, на пізніх термінах, це стрес для організму. Аборт на 6 місяці матиме серйозніші наслідки, ніж аборт у першому триместрі вагітності.

Щоб відновлення відбулося якнайшвидше рекомендується:

 • стежити за самопочуттям;
 • статеве утримання;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • не можна використовувати тампони;
 • не можна купатися у відкритих водоймах.

Дотримуватися такого режиму слід, доки відновиться менструальний цикл. Для профілактики також призначають гормональну та антибіотикотерапію.

Здійснюйте переривання в перевірених клініках, з гарною лікувально-діагностичною базою. Можливість проведення фізіотерапевтичних процедур допоможе зменшити час відновлення після аборту. Якщо Ви не знаєте яку клініку обрати, зверніться до центру допомоги вагітним. Тут завжди підкажуть, допоможуть і дадуть безліч слушних порад. Звертайтесь!

Зателефонуйте нам прямо зараз
0 800 300 375
Ми вислухаємо та допоможемо

Використані джерела:

 1. Акушерство і гінекологія. Клінічні поради. 4-те вид. Під ред. В.М. Сєрова, Г.Т. Сухих. М.: “ГЕОТАР-медіа”, 2014;
 2. Г.Б. Дікке, І.В. Сахаутдінова, Сучасні методи переривання вагітності у пізні терміни. Акушерство і гінекологія. 2014;
 3. Д. Гроссман, К. Бленгарт, П. Блументаль, Ускладнення після хірургічного та медикаментозного аборту у другому триместрі вагітності. Проблеми репродуктивного здоров’я. 2008;
 4. Н.Є. Кан, І.І. Баранов, Г.Б. Дікке, В.Л. Тютюнник, Медикаментозне завершення вагітності у терміни від 12 до 22 тижнів: показання, методи та результати. Акушерство і гінекологія. 2016;
Автор статті:
Храпко Юрій Дмитрович

Храпко Юрій Дмитрович

Акушер-гінеколог

ГО “Вся Україна”
ГО “Вся Україна”
Редакція сайту
Все про аборт
Аборт що це таке – все про аборт

Що таке аборт, і які його наслідки можуть очікувати жінку? Що таке медикаментозний та хірургічний аборти? Читайте думку провідного акушера-гінеколога про те, що є найбільш частою причиною жіночого безпліддя. Інформація на Helpline

Читати далі »